سیستم اتوماسیون هماهنگی تولید PCS

سیستم اتوماسیون هماهنگی تولید یا سیستم اتوماسیون سطح ۳ وظیفه ایجاد هماهنگی بین تمامی بخش های مختلف یک کارخانه فولاد سازی و ریخته گری را براساس برنامه روزانه‌ سفارشات، برعهده دارد. این سیستم با اتکا به مدل های برنامه ریزی ابتکاری و فرا ابتکاری، مدل های ریاضی و مدل های فرآیندی برای هماهنگی بخش های مختلف تولیدی اهداف زیر را دریک کارگاه فولاد سازی و ریخته گری دنبال می کند :

۱- افزایش میزان تولید :
  کاهش زمان های تلف شده متاثر از برنامه ریزی نادرست و در نتیجه افزایش تعداد ذوب های تولیدی در یک روز
  حداکثر استفاده از تجهیزات آماده به کار خط تولید و متعاقبا به حداقل رساندن تاثیر توقف برخی از ماشین آلات بر کاهش تولید
  انتخاب واحد های تولیدی نزدیک به یکدیگر و کاهش زمان های انتقال ذوب
  برنامه ریزی دقیق مسیر انتقال ذوب ها و حفظ توالی ریخته گری
  برنامه ریزی دقیق و کاهش زمان غیرضروری ماند ذوب
۲- کاهش تلفات تجهیزات و بالا بردن عمر استفاده آنها
  با کاهش زمان ماند غیرضروری ذوب در ماشین آلات، موجب کاهش فرسایش تجهیزاتی مانند کوره و پاتیل خواهد شد.
۳- کاهش مصرف انرژی
  با برنامه ریزی دقیق تولید و کاهش زمان ماند غیرضروری ذوب در ماشین آلات، از دست رفتن انرژی گرمایی ذوب کاهش خواهد یافت و با استفاده مجدد در کوتاهترین زمان ممکن از پاتیل ها، انرژی مورد نیاز جهت گرمایش اولیه آنها کاهش خواهد یافت.
۴- افزایش کیفیت محصولات از طریق کنترل کیفیت و مشخصات محصول
  با بررسی اطلاعات کیفیتی تحلیلی و اعلام هشدار به هنگام خارج از محدوده شدن آنالیز و همچنین رصد و نمایش اطلاعات برش در ریخته¬گری و دما های قسمت های مختلف، می توان احتمال بی کیفیت شدن محصولات را کمینه کرد.
۵- واقعی نمودن اطلاعات تولید
  با دریافت اتوماتیک اطلاعات از سیستم های اتوماسیون سطوح پایین تر در هر واحد تولیدی می توان از خطا های اپراتوری جلوگیری نمود .
  با اندازه گیری دقیق و ثبت زمان ها و مقادیر دریافت شده در جریان تولید، می توان در دفعات بعد، برنامه ریزی دقیق تر و مناسب تری انجام دهد و پیش بینی های بعدی به واقعیت نزدیک تر خواهند شد.
سیستم هماهنگی تولید در کارگاه فولادسازی و ریخته¬گری از ۸ زیر سیستم اصلی تشکیل می شود که در هر یک از این زیر سیستم¬ها بخشی از عملیات هماهنگی تولید انجام می گیرد:
۱- مدیریت سایت (Site Management):
این زیر سیستم، مهمترین زیر سیستم هماهنگی تولید است و برنامه ریزی اصلی، در آن شکل می گیرد. در این زیر سیستم، عملیات برنامه ریزی, برنامه ریزی مجدد, زمان بندی و پایش ذوبهای درحال تولید، بر اساس مدل های ابتکاری و فرا ابتکاری انجام می شود.

۲- کنترل توان و انرژی (Power Demand Control):
وظیفه اصلی این زیر سیستم، کنترل دیماند و برق مصرفی کوره های الکتریکی و جلوگیری از مصرف بیش از اندازه انرژی که مشکلاتی چون بروز خسارات تجهیزاتی و اعمال جریمه های سنگین دیماند از طرف شرکت برق را بدنبال دارد، می باشد.PCS22
۳- مدیریت پاتیلها (Ladle Management):
این زیر سیستم وضعیت تمامی پاتیل های موجود در سایت فولاد سازی را تحت بررسی و پایش قرار می دهد و با استفاده از الگوریتم های موجود و در نظر گرفتن شرایط مورد نیاز، به اختصاص پاتیل به کوره, پاتیل مناسب برای ذوب در کوره را انتخاب و به کاربر پیشنهاد می کند و پس از تایید کاربر، عملیات اختصاص پاتیل به ذوب کوره را انجام می دهد.

۴- مدیریت تاندیشها (Tundish Management):
در این زیر سیستم وضعیت تاندیش های موجود در سایت ریخته¬گری مورد پایش و کنترل قرار می گیرد و با نمایش اطلاعات کامل و موثر و تولید گزارشات مورد نیاز، مقدمات بررسی های دقیق تر، عیب یابی و یافتن نقاط ضعف در استفاده از تاندیش ها را فراهم می سازد. در این زیر سیستم وضعیت تاندیش های موجود در سایت برای قسمت ریخته گری مورد پایش و کنترل قرار می گیرد.
۵- کنترل کیفیت (Quality Control):
این زیر سیستم با دریافت اطلاعات کامل محصولا ت ریخته گری، در بخش فولاد سازی، عملیات کنترل کیفی را تسهیل می نماید .
۶- آزمایشگاه (Laboratory) :
در این زیر سیستم کلیه اطلاعات فرآیند آنالیز یک نمونه از ذوب، از لحظه نمونه برداری تا زمانی که پاسخ آنالیز آن دریافت می گردد، مشخص و قابل مشاهده خواهد بود .

۷- مدیریت قراضه (Scrap Management):PCS44

در این زیر سیستم فرآیند پیشنهاد، انتخاب و بارگیری قراضه برای ذوب های مختلف در کوره های قوس الکتریکی مورد بررسی و برنامه ریزی قرار می گیرد.
این زیر سیتم با توجه به Steel Grade ذوب مورد نظر و پیشنهاد نوع لایه بندی برای شارژ قراضه در سبدهای قراضه اقدام به بهبود روند شارژ قراضه و در نظر گرفتن شرایط خاص و بهینه در این فرآیند نموده است.

 

 

 

۸- مدیریت جرثقیل(Crane Management):

با داشتن وضعیت جرثقیل های موجود و محل های مشخص برای فعالیت های مختلف، با استفاده از الگوریتم های شبیه سازی اقدام به شبیه سازی شرایط می نماید و برنامه ای بهینه به کاربر پیشنهاد می دهد که در آن ترتیب انجام فعالیت ها و زمان انجام آنها و جرثقیل های انجام دهنده مشخص می گردد.PCS55

 

 

این سیستم در مردادماه سال ۱۳۹۰ به عنوان محصول خاص شرکت ایریسا در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با شماره ۹۶۸۵۷-۲۷/۲۰ به ثبت رسید و از آن تاریخ کلیه حقوق مادی و معنوی این سیستم در تملک شرکت ایریسا  می باشد.

 

سیستم اتوماسیون هماهنگی تولید در ابتدا در جریان جایگزینی بخشی از سیستم های سطح ۲ اتوماسیون فولاد مبارکه بنام زیر سیستم هماهنگی تولید متولد شد. در این پروژه با استفاده از قابلیت های تکنولوژیکی این زیر سیستم و افزودن سایر نیازمندیهای بهره برداری از کارگاه فولادسازی و ریخته گری فولاد مبارکه که در قالب یک سیستم اتوماسیون سطح ۳ قابل تامین بود، با پشتوانه بیش از ۱۵ سال تجربه شرکت ایریسا در کارخانجات ریخته گری و فولادسازی و در سایه مشارکت تکنولوژیکی و فرآیندی با شرکت ایتالیایی Coro متولد شد و از سال ۱۳۸۷ تا کنون در شرکت فولاد مبارکه با موفقیت بهره برداری می گردد. پس از این تجربه موفق، کارگاه های فولادسازی و ریخته گری  فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان نیز به ترتیب به جمع مشتریان استفاده کننده از این محصول پیوستند.