سیستم الکترود رگولیشن Electrode Regulation

با توجه به سیاست شرکت ایریسا در خصوص تأمین کلیه سیستمهای اتوماسیون سطوح ۱و ۲ و ۳ فولاد سازی و ریخته گری بصورت یکپارچه و بومی سازی دانش مهندسی طراحی و پیاده سازی این سیستم ها , تنها حلقه گمشده در میان سیستم های اتوماسیون بومی سازی شده در سطح ۱ کارخانجات فولادسازی و ریخته گری، سیستم الکترود رگولیشن بود که شرکت ایریسا تصمیم به تعریف پروژه ساخت این سیستم گرفت. این سیستم اتوماسیون در کوره های قوس الکتریکی و پاتیلی وظیفه کنترل حرکت الکترودهای کوره را به عهده دارد .

انگیزه های اصلی شرکت ایریسا برای خلق محصول IRIMELT :
– تکنولوژی پیشرفته سیستم الکترود رگولیشن و عدم پشتیبانی آن از سوی شرکتهای سازنده
– افزایش تحریم های بین المللی و  دشوار شدن تامین این محصول
– صرفه جویی ارزی و کاهش قیمت تمام شده محصول
– نقش حیاتی این سیستم در فرآیند تولید فولاد به روش قوس الکتریکی
– حرکت هرچه بیشتر در راستای بومی سازی سیستم های اتوماسیون صنایع فولاد کشور

 

سیر پیدایش و تکامل IRIMELT :
سخت افزار این سیستم با استفاده از PLC های سری S7-400  زیمنس پیاده سازی شده است و طراحی نرم افزاری آن بر پایه مهندسی معکوس والگو گیری از نرم افزار الکترود رگولیشن  تولید شرکت زیمنس است که با بیش از ۳۵ سال تجربه در تولید این محصول هم اکنون در صدر بهترین و پر فروش ترین تولید کنندگان این محصول قرار دارد.

در سایه بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه سیستم های اتوماسیون سطوح مختلف کارخانجات فولادسازی و ریختگری کشور، مطالعات اولیه و فاز شناخت نمونه های مشابه این محصول توسط جمعی از متخصصان داخلی شرکت ایریسا در سال ۱۳۸۹ آغاز گردید و پس از حصول شناخت کامل با همکاری برخی از اساتید برجسته برق و کنترل دانشگاه صنعتی اصفهان جزئیات تئوری خلق محصول تکمیل گردید. طراحی سیستم با همت متخصصین داخلی شرکت در سال ۱۳۹۰ آغاز گردید و مراحل پیاده سازی هر بخش از سیستم با اتمام مراحل طراحی آن بخش آغاز گردید.

این محصول قابلیت استفاده در تمامی مراکز تولید فولاد به روش قوس الکتریکی با ظرفیتهای تولید مختلف را داراست و امکان صادر کردن این محصول به بازار های جهانی نیز وجود دارد.
این سیستم اتوماسیون در کوره های قوس الکتریکی و کوره های پاتیلی وظیفه کنترل الکترودهای کوره را به عهده دارد.اهم وظایف این سیستم شامل موارد زیر می باشد :

– کنترل دقیق و سریع حرکت الکترودها
– بهینه سازی مصرف انرژی کوره ها
– تثبیت ولتاژ با کنترل پیوسته توان های Active و Reactive
– کاهش خوردگی الکترودها و نسوزهای کوره
– کنترل تطبیقی توان الکترودها
– ارتباط پیوسته و سریع با سایر قسمتهای سیستم اتوماسیون صنعتی
– برقراری ارتباط با اپراتور و مانیتورینگ وضعیت موجود بصورت پیوسته

این سیستم در مردادماه سال ۱۳۹۰ به عنوان محصول خاص شرکت ایریسا در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با شماره ۲۰۴۳۵۵ به ثبت رسید و کلیه حقوق مادی و معنوی این سیستم در تملک شرکت ایریسا خواهد بود.

فولاد خوزستان به عنوان یکی از طلیعه داران بومی سازی در صنایع کشور برای نخستین بار، اجازه نصب  این سیستم را در کارخانه فولاد خوزستان صادر نمود و این سیستم از ابتدای مردادماه سال ۱۳۹۱ تا کنون در کوره پاتیلی شماره۴ فولاد خوزستان با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفته است.  همچنین بهره برداری از این سیستم در کوره های قوس الکتریکی برای اولین بار در آذرماه ۱۳۹۲ در فولاد اسفراین با موفقیت آغاز شد.
تا به امروز نمونه های دیگری از این سیستم توسط کارخانجات بزرگ فولادسازی ایران نظیر فولاد خوزستان برای کوره های پاتیلی و کوره های قوس الکتریکی خریداری شده است و هم اکنون نیز قراردادهای ساخت، نصب و راه ¬اندازی نمونه های دیگری از این سیستم در حال اجرا می باشد و در خواست¬های مشابه جهت کوره¬های پاتیلی و کوره های قوس الکتریکی در سایر کارخانجات بزرگ فولادی کشور نظیر فولاد مبارکه نیز در دست بررسی است.
با توجه به برنامه های آتی دولت و طرح توسعه تولید فولاد، بنظرمی رسد که از بین روش های تولید ، روش تولید به شیوه قوس الکتریکی بیشتر مد نظر قرار گرفته است و نقش حیاتی این سیستم در فرآیند تولید فولاد به روش قوس الکتریکی  نیاز روز افزون به این سیستم را در صنعت فولاد کشور به دنبال خواهد داشت.