راهکارهای رایانش ابری

cloud


 

یکی از روش های نو در ارائه خدمات فن‌آوری اطلاعات به سازمان ها و مجموعه‌های صنعتی، ارائه خدمات برون‌سپاری به صورت پردازش‌ابری (Cloud Computing) با هدف افزایش کیفیت خدمات، کاهش هزینه و افزایش ضریب نفوذ بکارگیری فن‌آوری اطلاعات است. شرکت ایریسا، در پاسخ به نیازهای مشتریان به خدمات فن‌آوری اطلاعات و کاهش چالش‌های ایشان در استقرار این سامانه‌ها، از رویکرد رایانش ابری جهت ارتقای ارزش ارائه شده به مشتریان استفاده می‌نماید و در این چارچوب شرکت ایریسا  خدماتی را مبتنی بر پردازش ابری ارائه می نماید.

 

شرکت ایریسا  خدمات خود را در زمینه رایانش ابری در دو گروه به شرح زیر ارائه می نماید:
 خدمات شبکه و زیرساخت(IaaS)
با استفاده از پردازش‌ابری امکان  ارائه سرویس داخل سازمان و یا بیرون‌ از سازمان  میسر شده و حتی استفاده از زیرساخت بیرونی برای میزبانی خدمات و داده‌های اطلاعات با حفظ کنترل کامل سازمان بر روی منابع اطلاعاتی خود فراهم می‌باشد. مجموعه خدماتی که شرکت ایریسا در حوزه شبکه و زیرساخت با مدل رایانش ابری ارائه می‌کند عبارتند از:
o سرویس میزبانی سرور
o سرویس پشتیبان‌گیری و disaster recovery
o سرویسLDAP
o سرویس میزبانی DNS
o پست الکترونیک
o به روزرسانی
o سرویس ضد ویروس
 سرویس‌های امنیتی در قالب MSSP
پیچیده‌تر شدن حملات سایبری موجب نیاز سازمان‌ها به کسب مهارت بیشتر و تخصیص نیروی مضاعف برای مقابله با تهدیدهای امنیتی  شده است. همچنین کسب و کارهای امروزی نیاز به تامین مداوم امنیت به صورت ۷/۲۴ دارند که با منابع محدود درون‌سازمانی به سختی قابل تحقق است. برون‌سپاری خدمات امنیتی انتخاب شده، امکان انتقال بار مسئولیت تشخیص و مواجهه با مخاطرات امنیتی را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند. در این صورت در حالیکه سازمان در قبال مخاطرات امنیتی و کسب و کاری مسئول است، در مدیریت مخاطرات و روش برخورد با آن از همکاری و مشارکت یک مرکز تخصصی بهره‌مند می‌شود. برای کاهش هزینه مشتریان و افزایش چابکی در ارائه سرویس، از مدل رایانش ابری برای ارائه خدمات مدیریت شده امنیت استفاده می‌شود. مجموعه خدمات ابری که شرکت ایریسا در حوزه امنیت ارائه می‌کند به شرح زیر است:
o مدیریت رخدادنما (log management)
o مدیریت رخدادها و اطلاعات امنیتی (SIEM)
o SOC مجازی
o مدیریت آسیب‌پذیری
o دفاع پیرامونی
o امنیت نقاط پایانی