خدمات در حوزه شبکه و زیر ساخت

 


شبکه و ارتباطات
یکی از نیازمندی های پایه ای در به کاری فن آوری اطلاعات و ارتباطات که از ضروریات کسب و کار امروزی سازمان ها و صنایع می باشد، وجود زیرساخت های شبکه ای و ارتباطی مطمئن، کارا و با امینت متناسب و مورد نیاز کاربردها و خدمات این صنعت است.
شرکت ایریسا به همین منظور و با توجه به تجارب طولانی مدت خود در این زمینه و بر اساس استانداردها و فنآوری های روز دنیا در حوزه شبکه و ارتباطات خدمات زیر را ارائه می نماید.
این خدمات در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده سازی، نظارت و بهینه سازی زیر ساخت شبکه های رایانه ایWAN ،LAN ،MAN ،Campus LAN ، Wireless می باشد و شامل فعالیت هایی است مانند: طراحی و ایجاد زیرساخت های فیزیکی و منطقی شبکه و ارتباطات، طراحی و اجرای ناحیه بندی مراکز داده، DMZ، لبه اینترنت و شبکه داخلی سازمان، تفکیک ترافیک اینترنت و شبکه داخلی سازمان، مشاوره نصب و پیکربندی تجهیزات امنیتی مانند Firewall، IDS/IPS، ایجاد زیرساخت مجازی و تامین امنیت آن. امان سنجی و ظرفیت سنجی تجهیزات پردازشی، ارتباطی و ذخیره سازی ها و  تجهیزات تهیه نسخه پشتیبان

 

مرکز داده
در دنیای امروز اطلاعات نه تنها به عنوان یکی از منابع و دارایی های اصلی سازمان ها شناخته می شود بلکه درحکم وسیله و ابزاری برای مدیریت اثر بخش بر سایر منابع و دارایی های سازمان (محصولات، خدمات، منابع مالی، نیروی انسانی، تجهیزات وغیره) نیز محسوب می شود و لذا از اهمیت و ارزش ویژه ای برخوردار گشته است . اما این ارزش تنها در صورتی محقق و دست یافتنی خواهد بود که اطلاعات بتوانند در زمان مناسب، با کیفیت مطلوب و امنیت قابل قبول در اختیار افراد مناسب قرارگیرد و ارتباطات به صورت مطلوب و بهینه در سازمان برقرار گردد . بنابراین ایجاد و بهره برداری از زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری در قالب مراکز داده از ضروریات اساسی این فرآیند مهم و حیاتی برای سازمان می باشد که هر سازمان با توجه به اهداف و کارکردهای خود باید به آن بپردازد.
شرکت ایریسا در همین راستا خدماتی شامل فعالیت های اصلی امکان سنجی ، طراحی، نصب، اجرا، مشاوره و نظارت بر اجرای مراکز داده را مطابق استادنداردهای روز دنیا به شرح زیر ارائه می نماید:
• امکان سنجی ایجاد و تعیین ماموریت مرکز داده
• طراحی و تعیین ساختار اصلی مرکز داده
• ظرفیت سنجی و تعیین ویژگی‌ها و مشخصات فیزیکی مرکز داده از قبیل کف و سقف کاذب، درب ها و دیوارها، سیستم‌های کنترل تردد و نظارت تصویری، سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق،  سیستم برق و روشنایی، سیستم تهویه و تبرید،  سیستم برق اظطرای و پشتیبانی، زیرساخت شبکه از قبیل کابینت‌ها، کابل‌کشی مسی و نوری، مبلمان اداری و چیدمان مرکز کامپیوتر و سامانه های هوشمند کنترلی و مدیریتی مورد نیاز
• طراحی تفصیلی و تهیه نقشه های معماری، تاسیسات ، برق، سازه و معماری داخلی مرکز داده
• تهیه فهرست تجهیزات و ملزومات و همچنین فهرست خدمات اجرایی پروژه
• تهیه برنامه  و برآورد هزینه های ساخت
• تجزیه و تحلیل ریسک های اجرایی پروژه
• تهیه و تامین تجهیزات، نرم افزارها و ملزومات مراکز داده
• خدمات نصب و راه اندازی تجهیزات، نرم افزارها،  تدوین و جاری سازی فرآیند های مدیریتی و کنترلی مورد نیاز مرکز داده
• راهکار های مجازی سازی
• تهیه مستندات مورد نیاز برای انجام مناقصه در مراحل مختلف  و نظارت بر حسن انجام پروژه های مرتبط

 

مدیریت و راهبری شبکه
با توجه به گسترش روزافزون کاربردها و  پیچیدگی تجهیزات، خدمات و فرآیندهای کاری از یک طرف و اهمیت و نقش مراکز داده و زیرساخت های فنآوری اطلاعات در کسب و کار سازمان ها، مدیریت کارآمد و استفاده بهینه منابع و راهبری موثر و ارزش افزای مراکز داده و شبکه های کامپیوتری و ارتباطی از ضروریات سازمان ها شده است.
شرکت ایریسا  با توجه به راهبردهای کلان و عملیاتی خود نسبت به تهیه خدماتی در این زمینه جهت ارائه به مشتریان خود نمود ه است .
این خدمات شامل نیازسنجی، طراحی و استقرار فرآیند ها و سامانه های مدیریتی، کنترلی و نظارتی از قبیل سامانه مرکز کنترل و پایش عملیات شبکه (NOC)، سامان و سازمان دهی تیم های مدیریت، نگهداری و راهبری شبکه و مراکز داده  می باشد. تهیه طرح بازیابی و استقرار فرآیندهای لازم در این خصوص (DRP) نیز بخشی از فعالیت ها و خدمات قابل ارائه است.

 

پردازش و ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات

استفاده و به کارگیری تجهیزات پردازشی و ذخیره سازی از قبیل سرورها، تجهیزات SAN  و NAS و همچنین سامانه های تهیه پشتیبان (Backup)  از مهم ترین بخش هایایجاد شبکه و مرکز داده می باشد و نظر به اهمیت این موضوع با توجه به هزینه های سنگین تامین و راه اندازی این گونه تجهیزات، شرکت ایریسا را بر این داشته است که خدماتی را در این زمینه به مشتریان خود ارائه نماید:
خدمات قابل ارائه شرکت ایریسا در زمبنه عبات خواهد بود از:
• نیازسنجی و تعیین ظرفیت های مورد نیاز متناسب با کاربردها و نیازمندی های سازمان
• مشاوره، طراحی و تعیین مشخصات کارکردی و سخت افزاری به همراه برآورد هزینه های تامین
• نصب، راه اندازی و پشتیبانی این تجهیزات
• ارائه طرح های تهیه نسخ پشتیبان (Backup Solution)

   services-nis1393