تاریخچه ایریسا

 • در حال حاضر

  در حال حاضر اين شرکت با بيش از 500 نفر کارشناس متخصص در زمينه هاي فعاليتهاي ياد شده، علاوه بر فولاد مبارکه در ساير مجتمع هاي بزرگ توليدي فولاد کشور مانند فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، فولاد هرمزگان و تعداد ديگري از شرکتهاي توليد کننده فولاد و همچنين در برخي ديگر از صنايع مادر نظير، مخابرات، نفت، گاز، پتروشيمي و خودرو سازي، در تعامل با شرکت هايي مانند پتروشيمی شيراز، گاز پارس جنوبی، خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، شرکت پخش فرآورده های نفتی، سايپا، مخابرات ايران و شرکتهاي مخابراتي استانها در عمل به رسالت سازماني خود مي کوشد.
 • 1393

  حضور شرکت ایریسا در جمع 500 شرکت برتر غول اقتصادی ایران به انتخاب وزارت صنعت ، معدن و تجارت ddddd
 • مهرماه 1390

  در مهرماه ۱۳۹۰ بزرگترین پروژه توسعه سیستم های اطلاعاتی در کشور با عنوان ” توسعه و ارتقاء زیر ساخت تکنولوژی و سیستم های اطلاعاتی جامع و یکپارچه در شرکت فولاد مبارکه” سازماندهی و آغاز شد
 • 1391

  انتخاب ایریسا به عنوان شرکت مهندسی برتر در دومین جشنواره روز ملی مهندسی
 • 1388

  انتخاب محصول IRISA IS SUITE به عنوان طرح برگزیده جشنواره خوارزمی
 • شهریور ماه 1386

  راه اندازی سیستم های اطلاعاتی شرکت فولاد خراسان در شهریور ماه 1386 با استفاده از زیر ساخت IS SUITE
 • قرار داد با شرکت زیمنس 1376

  شرکت ايريسا به منظور پاسخگويي شايسته و همگام با تکنولوژی های روز دنيا به صنايع کشور، همواره همکاری گسترده ای با شرکت های خارجی صاحب نام تامين کننده تکنولوژی داشته است و فعاليت های اين شرکت در اين خصوص هرگز محدود به عملکرد تجاری و حضور به عنوان يک واسطه نیست و در فرایند تامين تکنولوژی، تجهيزات و سيستم های مربوطه از طريق شرکت های خارجی، انتقال کامل دانش فنی و مهندسی از اجزاء لاينفک قراردادهای منعقده با اين شرکت ها بوده است .
 • شروع به کار شرکت فولاد مبارکه در سال 1372

  در 23 ديماه سال 1372 خطوط توليد كارخانه بزرگ فولاد مبارکه اصفهان توسط رئيس جمهور وقت افتتاح گرديد، با ورود محصولات فولادي اين شركت به بازار و افزايش تدريجي توليد تا سقف ظرفيت اسمي 2/4 ميليون تن بخش عمده اي از نياز كشور به اين كالاي استراتژيك بر طرف گرديد. شرکت ایریسا نقش کلیدی در راه اندازی سیستم های اتوماسیون صنعتی و سیستم های اطلاعاتی این واحد صنعتی داشت.
 • تاسیس 1371

  شرکت بين المللي مهندسي سيستم ها و اتوماسيون (ايريسا) در سال 1371، در راستاي اهداف استراتژيک ملي که حاکي از تفکرات مديران وقت وزارت صنايع و معادن و مديران ارشد فولاد مبارکه بود، تاسيس گرديد.
irisaتاریخ تاسیس : ۱۳۷۱/۰۵/۰۵ خورشیدى
محل ثبت : اداره ثبت شرکتهاى اصفهان
شماره ثبت : ۹۰۸۰
سرمایه : ۲۰۰ میلیارد ریال
تعداد سهام : ۲۰۰ میلیون  سهم هزار ریالى (با نام)


شرکت بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون (ایریسا) در سال ۱۳۷۱، در راستای اهداف استراتژیک ملی که حاکی از تفکرات مدیران وقت وزارت صنایع و معادن و مدیران ارشد فولاد مبارکه بود، تاسیس گردید.
هسته اولیه شرکت ایریسا از واحد EDP فولاد مبارکه شامل بخشهای سیستمهای اطلاعاتی (MIS) و اتوماسیون صنعتی (PRC) شکل گرفت.
در قراردادهایی که فولاد مبارکه با شرکتهای ایلوا و زیمنس جهت تأمین سیستمهای اطلاعات مدیریت و اتوماسیون صنعتی منعقد کرده بود، مشارکت کارشناسان فولاد مبارکه به منظور انتقال دانش فنی، پیش بینی شده بود. در این راستا، اکثر این کارشناسان واحد EDP در کنار کارشناسان خارجی در تمامی مراحل طراحی، پیاده سازی و راه اندازی سیستمها حضور و  نقشی محوری و انکار ناپذیر ایفا نمودند وپس از آن مسؤلیت نگهداری و بهینه سازی سیستمها را عهده دار گردیدند.
از آنجاییکه تصمیم مدیریت فولاد مبارکه و مدیران وقت وزارت صنایع و معادن برآن قرار گرفت که سرمایه گذاری انجام شده از طرف فولاد مبارکه و دانش فنی و مهندسی اندوخته شده در این مسیر، به بهترین شکل ممکن صیانت و گسترش یابد، فعالیت در قالب یک شرکت مهندسی که بتواند به نحو پویاتری پاسخگوی نیازمندیهای فولاد مبارکه بطور اخص باشد و و در قدمهای بعد، صنعت فولاد کشور و سپس سایر صنایع مادر این مرز و بوم را بهره مند سازد، شرکت ایریسا با مشارکت شرکت فولاد مبارکه، شرکت ایریتک و شرکتهای ایتالیایی ILVA و GTI، تشکیل و مانع از نشستن غبار زمان و کهنگی بر این سرمایه ارزشمند و عدم بکارگیری شایسته آن گردید.
ایریسا در طول بیش از ۲۳ سال فعالیت خود، همگام با گسترش سازمانی و گسترش پروژه های در دست اجرا، همواره در ارتقاء سطح دانش متخصصین خود و استفاده از فناوریهای روز دنیا در حوزه های فعالیت های خود، به جد کوشیده است.
پس از به بهره برداری رسیدن طرح عظیم فولاد مبارکه، در تمامی طرح های توسعه و نوسازی که در طول سالهای متمادی در راستای افزایش ظرفیت و بهینه سازی تولید در این مجتمع به اجرا درآمد، نقش کلیدی شرکت ایریسا در تامین، توسعه و بهینه سازی سیستم های اطلاعاتی، اتوماسیون صنعتی و  شبکه و زیرساختهای ارتباطی این مجتمع در همکاری با سایر شرکت های خارجی تامین کننده تکنولوژی، یا بصورت مستقل، تکیه گاه اصلی فولاد مبارکه در دستیابی به اهداف تبیین شده درخصوص انتقال دانش فنی و بومی سازی دانش مهندسی این سیستم ها بوده است.
هم اکنون نزدیک به ۷۰ درصد از سهام شرکت ایریسا، متعلق به شرکت فولاد مبارکه می باشد و رسالت سازمانی این شرکت، خلق دانش، ارزش و ایجاد سرمایه ملی با ایفای نقش محوری در مهندسی، بومی سازی و ارتقاء سطح دانش سیستم های اطلاعاتی، اتوماسیون صنعتی، شبکه و زیرساختهای ارتباطی در صنایع بزرگ کشور بویژه فولاد مبارکه می باشد.
طبق ارزیابی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، شرکت ایریسا برترین شرکت در میان شرکت های انفورماتیک کشور و در اکثر زمینه های فعالیت حائز رتبه ۱ و ظرفیت اجرایی نامحدود می باشد.
شرکت ایریسا از سالهای گذشته، حرکت در مسیر تعالی و سرآمدی سازمانی را در دستورکار رویکردهای مدیریتی خود قرار داده است. از مصادیق آن می توان به استقرار نظام مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد Tick IT برای اولین بار در ایران، تدوین چرخه مدیریت راهبردی بر اساس متد کارت امتیازی متوازن، تدوین و مدیریت فرایندهای کسب و کار، تدوین طرح جامع کسب و کار، استقرار نظام های جامع ارزیابی و مدیریت عملکرد، نظام پیشنهادات و مدیریت مشارکتی و توجه به تحقیق  و توسعه در حوزه های محصول، تکنولوژی و روش های تولید، اشاره نمود. رویکرد های آتی شرکت ایریسا در حوزه تعالی و سرآمدی بر اساس نقشه استراتژی شرکت، برنامه ریزی گردیده و در قالب پروژه ها و کمیته های تحول پیگیری می گردد.
در حال حاضر این شرکت با بیش از ۵۰۰ نفر پرسنل متخصص در زمینه فعالیتهای یاد شده، علاوه بر فولاد مبارکه  در سایر مجتمع های بزرگ تولیدی فولاد کشور مانند فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، فولاد هرمزگان و تعداد دیگری از شرکتهای تولید کننده فولاد و همچنین در برخی دیگر از صنایع مادر نظیر، مخابرات، نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو سازی، در تعامل با شرکت هایی مانند پتروشیمی شیراز، گاز پارس جنوبی، خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، شرکت پخش فرآورده های نفتی، سایپا،  مخابرات ایران و شرکتهای مخابراتی استانها در عمل به رسالت سازمانی خود می کوشد.